Alanya vyhled z hradu
Cestování,  Turecko

Alanya: Co podniknout a nejlepší výlety v okolí 2024

Alanya, populární turecké letovisko na břehu Středozemního moře, kde se starověké příběhy snoubí s komfortem moderního turismu. Menší sestřička čtvrtého nejnavštěvovanějšího města na světě – Antalye, těží z blízkosti jejího mezinárodního letiště s nízkonákladovými lety, přitom však potěší řidšími davy. Navíc se chlubí jednou z nejkrásnějších pláží v zemi.

Turecká riviéra sice proslula spíš výhodnými zájezdy s cestovkami, to ovšem neznamená, že se tu nezabavíte na vlastní pěst. Naopak, Alanya s okolím poskytují dostatek zajímavostí i pro opakované pobyty. Já tam na jaře 2024 strávila tři týdny jako digitální nomád, a přestože tenhle turistický Disneyland není úplně můj šálek kávy, nestihla jsem ani všechno ze svého seznamu.

Pokud tedy přemýšlíte, co dělat v Alanyi během vaší příští dovolené, přichystala jsem vám spoustu tipů ve městě i trochu dál. Na konci článku přikládám i svou Google mapu.

Upozornění: V tomto článku se vyskytují affiliate odkazy. Pokud si přes ně něco pořídíte, vy neplatíte nic navíc, ale já budu mít šanci na maličkou provizi. Vždy doporučuji jen to, za co bych dala ruku do ohně. Děkuji za případnou podporu!

Alanya – centrum

kleopatrina plaz
Kleopatřina pláž se řadí mezi nejhezčí v Turecku
Kleopatřina pláž

Začněme rovnou od nejlepšího. Bělostná Kleopatřina pláž nesdílí se svou jmenovkyní pouze krásu. Podle pověsti se zde slavná egyptská vládkyně skutečně koupala, celou oblast jí totiž daroval milenec Marcus Aurelius. Znamenitý výběr – jemné kamínky mají blízko k písku a voda se skví celou škálou průzračné modři.

Úctyhodná délka kolem 3 km slibuje prostor pro všechny. I když se v sezóně hemží lehátky k pronájmu, plážovými kluby a bary, vždycky najdete neplacené volné úseky. Výjimečnost této pláže potvrzuje prestižní certifikát Modré vlajky udělovaný mezinárodní Nadací pro environmentální vzdělávání. Ta každý rok kontroluje kvalitu vody, standard služeb a úroveň péče o životní prostředí.

Těm, kterým lenošení na slunci nestačí, se nabízí přehršel aktivit na souši i v moři. Vodní lyžování, potápění, paragliding, venkovní posilovnu, kurty na plážový volejbal a basketbal, to vše máte na dosah ruky. Nechybí ani dětské hřiště, noční párty a množství restaurací.

O pár kroků dál se můžete schovat ve stínu stromů Atatürkova parku s kočičími domečky, sochou majestátní Kleopatry a nepřehlédnutelnou stanicí lanovky na hrad (o té níže). Co bohužel nemohu s čistým srdcem doporučit, jsou Alanya Lunapark a Aquapark. Málokomu se líbily, zvlášť lunapark prý není v nejlepším technickém stavu.

Pláž Tersane se s přílivem zmenšuje
Nejlepší pláže a plážové kluby

Kleopatřina pláž je v Alanyi nejznámější, leč rozhodně ne jediná. Kromě Damlataş, prakticky prodloužení Kleopatřiny pláže poblíž vstupu do stejnojmenné jeskyně, musíte za ostatními na druhou stranu poloostrova s pevností. Ač se do královny Alanye jistě zamilujete a nebude se vám chtít odejít, nové výhledy a příležitost k osvěžení při poznávání města zaručeně oceníte.

Pláž Tersane

Až se vydáte na Červenou věž Alanyjské pevnosti, určitě si všimnete postaviček na uzoučkém pruhu písku přímo pod hradbami. Zdánlivě se k němu nedá dostat nijak snadno, nicméně po zevrubnějším průzkumu mohutných zdí objevíte dva průchody. První od věže vlevo dolů, druhý blíž k loděnici. Tohle romantické zákoutí skrývá opravdový poklad pro ty, jimž stačí pouhý kousek plážičky a nepotřebují zázemí. Pláž Tersane se jim odmění úchvatně tyrkysovým mořem a prostředím jako z historického filmu.

Veřejná městská pláž (Alanya Belediyesi Halk Plajı)

Hnedka vedle Alanyjského přístavu leží Veřejná městská pláž, kam rádi chodí místní. Hnědý písek lehce kalí vodu, úklid pokulhává, i tak si užijete příjemnou koupací zastávku během procházky po promenádě. Radím vám vzít si boty do vody kvůli kamenům v moři, což platí pro téměř všechny pláže na východní straně Alanye.

Plážové kluby

Budete-li pokračovat po táhlém korzu od přístavu kolem městské pláže, zjistíte, že většinu pobřeží okupují plážové kluby a restaurace. Někoho by to mohlo rozladit, na druhou stranu, podniky se o svou sekci pláže starají lépe, než by to dopadlo bez nich. Pár dokonce vlastní bazén, jenž přijde vhod v období, kdy moře téměř dosahuje teploty vzduchu. Od jídla neočekávejte žádné gastro zázraky, nýbrž neurazí. Chcete-li spojit koupačku s občerstvením, nějakým tím drinkem a mít k tomu lehátko v ceně, stačí se porozhlédnout. Vezměte v potaz, že se tu vystřídají miliony turistů ročně, personál tudíž ne vždy předvádí příslovečnou tureckou vřelost, vybírejte proto hlavně podle sympatií, ať vám někdo zbytečně nepokazí dojem z dovolené.

K lépe hodnoceným patří Flamingo’s Beach Club, Neşe Beach Club Restaurant, Sea Garden Restoran a Sun Restaurant.

pláž Portakal
Pláž Portakal

Pláž Portakal 2 km od přístavu disponuje nejkrásnějším výhledem nejen ve dne, ale především po západu slunce. Noční osvětlení proměňuje velkolepý hrad tyčící se na skále nad zálivem v magickou podívanou. Vychutnejte si ji v některé z řady kaváren, restaurací nebo z vlastní plážové deky. Se dvěma kilometry jemných kamínků naskytuje pláž Portakal šanci uniknout největšímu ruchu města a zároveň nepřijdete o možnost vyzkoušet adrenalinové vodní sporty.

Pláž Keykubat

Mezi plážemi Portakal a Oba naleznete další místo zaslouženě oceněné Modrou vlajkou. Pláž Keykubat tvoří béžový písek s občasnými kamínky a oproti Kleopatřině pláži je moře mírnější a mělčí. Bohatá nabídka služeb si v ničem nezadá se slavnější kolegyní na druhém konci města. Parčík s venkovní tělocvičnou, dětským hřištěm, stoly na ping pong, skate park, vodní sporty, plážové kluby s hudbou, občerstvení, lehátka na vypůjčení – Keykubat má vše, co si člověk může pro dovolenou u moře přát.

Pláž Tosmur

Ještě víc na východ se nachází Tosmur, kde se mísí ledová voda řeky Dim s teplým, čistým mořem. Vzhledem ke vzdálenosti od centra tady nepotkáte moc lidí, převážně hosty blízkých hotelů, kteří ovšem často upřednostní bazén svého all-inclusive. Najdete tam sprchu a nějaký ten předražený stánek, jinak nic než klid. Z centra jezdí autobusy. Mimochodem, poblíž doporučuji jednu z nejlepších cenově dostupných restaurací široko daleko Sushi–Market Alanya.

alanya hrad
Alanyjský hrad

Středověký Alanyjský hrad vévodí panoramatu celého přímořského střediska. Ze třech stran jej chrání moře a k tomu kol dokola 6,5 kilometrů impozantních hradeb. Většina pevnosti vznikla ve 13. století pod dohledem seldžucké dynastie na pozůstatcích starověkého římského a byzantského opevnění. Z toho důvodu zde vyjma mešit narazíte také na několik kostelíků a kaplí. Pohodlí obyvatel zajišťovaly stovky cisteren, lázně, tržiště a v 19. století přibyly honosné vily dnes tvořící historickou čtvrť Tophane. Spousta z toho se v překvapivě dobrém stavu zachovala dodnes.

Pohádkový komplex nemusíte obdivovat pouze z dálky, a co víc, hromadu z toho lze navštívit zdarma. Ano, na oficiálních stránkách se dočtete o vstupném 12 €, to se však týká jen maličké části přeměněné v poloprázdné muzeum. Již přijatelnější poplatky vybírají u ikonické Červené věže s miniaturním Etnografickým muzeem a do historicky významné seldžucké loděnice. Lístek pořídíte buď u každé památky samostatně za 60 TL, kombinovaný za 100 TL či komplet s jeskyní Damlataş za 140 TL. Nechcete-li utrácet, bludiště prastarých staveb si klidně projděte i bez toho. Věřte, že západ slunce z vyhlídky na vrcholku hradu bude stejně k nezaplacení.

Alanya výhled

Výšlapy na vrcholek s pevností ze všech možných stran byly mojí oblíbenou podvečerní aktivitou – od Kleopatřiny pláže dobrodružnou pěšinkou z ulice Sultána Alaaddina, z opačného směru od Červené věže dlážděnými uličkami čtvrti Tophane. Stáhněte si Mapy.cz a vyberte z mnoha stezek, co vás místy povedou divokou přírodou, jakou byste uprostřed Alanye vůbec nečekali.

Problémy s mobilitou nebo vás zkrátka neláká škrábání se do kopce ve slunečním žáru? Žádné strachy, lanovka Alanya Teleferik s dolní stanicí nedaleko výše zmíněné Kleopatřiny sochy vás pohodlně a s úchvatným rozhledem vyveze až nahoru. Pro cizince zpáteční jízdné 345 TL. S autem vyjedete na placené parkoviště (15 TL) u hradního muzea, kde staví i taxíky. Perfektní spojení soumraku na hradu s adrenalinovým zážitkem a noční kulturně laděnou zábavou představuje toto populární noční safari.

Přístav (Iskele)

Tepající srdce města ožívající obzvlášť po setmění. Promotéři svádějí k výletu extravagantními loděmi jako z natáčení Pirátů z Karibiku. Půvabný maják zve k romantické procházce při západu slunce a skupinky lidí korzují po promenádě se stánky plnými voňavých pamlsků a pestrobarevných hraček. Milovníci zvířat nesmí minout Kedi Evi Park, který se stal útočištěm pouličních koček. Mají k dispozici pelíšky, krmení a oplocený úsek kam se mohou schovat, takže se jich kolem potuluje vždycky celá tlupa. Na kočičí koutek navazuje park s fotogenickými vodními prvky a lavičkami.

Vyrazit do přístavu můžete i za nákupy suvenýrů, levných napodobenin značkového oblečení a doplňků. Podél uličky İzzet Azakoğlu v noci otevírá jeden bar vedle druhého. Ovšem pozor na ně, hromadí se stížnosti s tím, že si zákazníci nezkontrolovali cenu předem, a pak se nestačili divit. Restaurace se chovají o krapet lépe, ale taky počítejte s vyššími cenami. To se ostatně vztahuje na celou Alanyu na sezónním turismu těžce závislou.

Jeskyně

Turecko se řadí mezi země s největším počtem jeskyní, zatím známe přes 40 000! Předně se o to zasloužila koroze v západním a středním pohoří Taurus. Není tedy žádným překvapením, že i v Alanye a jejím sousedství čeká na prozkoumání vícero krasových kavern.

Damlatas
Jeskyně Damlataş

Přímo v pahorku pod hradem u Kleopatřiny pláže objevili dělníci při těžbě kamene na přístav menší jeskyni a pojmenovali ji podle toho, co odhalili uvnitř Damlataş – Stalaktit. Přestože měří sotva 40 metrů, zdobí ji myriády krápníků, jenž vznikaly patnáct tisíc let. Magickou atmosféru dokresluje barevné osvětlení a dle tureckých odborníků vzduch uvnitř pomáhá lidem s astmatem. Celoroční teplota 22 °C činí Damlataş ideálním chvilkovým únikem před letními horky. Vstupné součástí balíčku s Červenou věží a seldžuckou loděnicí, samostatně 60 TL.

Vodní jeskyně

Mimo Damlataş skrývá alanyjský poloostrůvek ještě trojici zajímavých jeskyní. Připravte si však plavky, přístupné jsou výhradně po vodě. Některé výlety lodí z blízkého přístavu zahrnují všechny tři, skvěle poslouží i paddle board.

Pirátská jeskyně

Jak naznačuje název, tahle jeskyně byla podle legendy pirátskou skrýší. Údajně tady spolu s nakradeným pokladem schovávali i nebohé unesené dívky. Tajná chodba zajišťující spojení s pevností nad ní se prý od těch dob zřítila. Díky stropu vysokému asi 78 metrů lze se člunem zajet dovnitř. Na své si přijdou i potápěči.

Alanya vodní jeskyně
Výhled na jeskyně přístupné z vody

Fosforová jeskyně

Drobná Fosforová jeskyně zaručuje fantastickou show zejména v noci. Ve dne se od povrchu podvodní skály hezky odráží sluneční paprsky, zatímco v noci se měsíc postará o vskutku nezapomenutelné představení, jelikož to vypadá, jako by světlo vycházelo z indigových hlubin. Loďka se sem nevejde, pro bližší pohled nezbyde než se namočit.

Jeskyně milenců

Poslední, Jeskyně milenců, se nachází tři metry nad hladinou, nicméně suchou nohou se tam nedostanete. K prvnímu vchodu se musíte z vody vyšplhat po kamenech, do druhého jde vplavat. Těžko dostupnou průrvu měly v minulosti využívat mladé páry k tajným dostaveníčkům.

Jeskyně Dim

Následující podzemní senzace se nalézá sice mimo město, ale kdo by nechtěl vidět druhou největší turistům otevřenou jeskyni v Turecku? Velikost ve srovnání s Damlataş opravdu ohromí, prostor na délku měří 320 m a krom stalagmitů se stalaktity v jejích útrobách spatříte i travertinové útvary a jezírko. Vědci zjistili, že uvnitř v antických dobách dokonce bydleli lidé.

Speleologickým dobrodružstvím to tady nekončí. Břeh překrásné řeky Dimçay z části obsadily roztomilé piknikové altánky patřící k restauracím, jež se postarají o tu pravou tureckou hostinu. I bez toho si můžete zaplavat v čiré, studené vodě a vystoupat k vyhlídce na barevnou scenérii.

Těch 13 km k jeskyni Dim jednoduše překonáte autobusem (dolmuş) ze stanice v centru blízko pátečního trhu, cílí na ni nespočet organizovaných tour, nebude problém sehnat taxík a autem jste tam za pár minut. Vstup 200 TL, prohlídkou strávíte kolem 40 minut a kvůli víkendovým tlačenicím dorazte radši během týdne.

Alanya trh
Farmářské trhy

Hledáte-li autentický zážitek, zapomeňte na cetky a kluby u přístavu, a počkejte si na zelný trh. Podzemní parkoviště u zastávky dolmuşů se každý pátek zaplní těmi nejčerstvějšími zemědělskými produkty. Ceny, výběr i kvalita dalece překonávají supermarkety, tudíž uvidíte zástupy místních shánějící zásoby na celý týden. Smlouvání se vyplatí u většího množství, jinak většina prodejců vystavuje lístečky s cenou. I kdybyste na ubytování neměli kde vařit, zajděte nasát vůně a atmosféru rušného tržiště a vyzkoušejte třeba alespoň nějaké sezónní ovoce. Turecké sluníčko dodává všem plodinám famózní chuť.

Bydlíte-li v hotelu blíž pláže Portakal nebo vám páteční trh utekl, máte šanci též v sobotu za supermarketem 5M Migros. Velikostí se pátečnímu nevyrovná, nabídka se však v podstatě neliší.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum v Alanyi se příhodně nachází hned naproti Atatürkově parku u Kleopatřiny pláže. Není moc velké, zato obsahuje artefakty prastarých kultur od doby bronzové po Osmanskou říši. Dozvíte se o arménském království Urartu, Frýgii, sousední Lýdii, spatříte nejstarší nález z tohoto kraje s fénickými nápisy, slavnou bronzovou sochu Hérakla a mnoho dalšího. V etnografickém oddělení se navíc seznámíte s folklorními specifiky regionu. Vstupné 4 €, popisky i v angličtině a vyšetřete si zhruba hodinu času.

Výlety z Alanye

I když se v Alanyi bezpochyby zabavíte třeba celý týden, možná zatoužíte po něčem víc. Okolí letního střediska má v tomto směru každopádně co nabídnout. Dobrodružnější povahy si mohou vyšlápnout k opuštěným ruinám, milovníci přírody se zchladí v malebném kaňonu a fanoušci historie si užijí antické památky.

Antické město Syedra

20 km jihovýchodně mezi Alanyou a letištěm Gazipaşa se skrývá dosud málo objevená perlička pro milovníky starověku. Antické město Syedra vzniklo zřejmě v 7. století př.n.l. a nejvíce rozkvétalo v rukách římských císařů druhého a třetího století. Naneštěstí stejně jako jiná sídla v této oblasti zaniklo ve 13. století po příchodu Seldžuků. Syedra se skládala z důležitého přístavu a hlavního osídlení v kopci nad ním, právě to je dnes volně přístupné. Z budov toho popravdě moc nezbylo, ale příležitost prohlédnout si zbytky antických sloupů, cisteren a římských mozaiek skoro o samotě s působivou vyhlídkou na moře navrch se naskytne zřídkakdy.

K rozvalinám Syedry se přiblížíte autobusem GAL02 Alanya-Gazipaşa (zastávka D400 Alanya Kargıcak Mh-3), z autobusové zastávky na hlavní silnici musíte 45 minut šlapat do kopce. S autem zaparkujete blíž, i tak si vezměte pořádné boty, vodu a vyhněte se polednímu žáru. Agentury sem výlety nepořádají, tím pádem potkáte jen málo turistů. Zatím zdarma, což ovšem znamená nulovou vybavenost, doporučuji tedy přibalit svačinu.

Kaňon Sapadere

Dechberoucí příroda kaňonu Sapadere patří k nejvyhledávanějším atrakcím celé provincie. Přibližně 360 metrů dlouhou soutěskou vede dřevěný chodníček, kolem kterého proudí ledová voda tvořící křišťálová jezírka a vodopád na konci. Kaňon představuje vítaný únik z rozpáleného města nejen díky chladnějšímu vzduchu, otužilci mohou skočit i do krasových bazénků. Vstupné 3 €/100 TL (obvykle zahrnuto v ceně tour). Cestou se dá zastavit také u malé jeskyně Cüceler s totožným vstupným.

Bohužel, ač kaňon Sapadere leží pouze hodinu jízdy od rezortu, hromadná doprava jej nepokrývá. Bez auta nezbývá, než domluvit si tour. Nejlépe hodnocená je například tato s Sherlock Travel.

Side

Návštěva okouzlujícího antického městečka na břehu moře bude zajisté jednou z nejhezčích vzpomínek na vaši dovolenou. Bílé mramorové ruiny s ultramarínovým pozadím a datlovými palmami jako by z pohlednice vypadly. Historie Side se podobá Syedře, památky z římského období prosperity jsou tu však grandióznější a výborně zachovalé. Dovnitř amfiteátru a muzea (v roce 2024 rekonstruováno) se hradí vstupné 17 €, ale většinu areálu lze poznávat zdarma. Přesto se neradujte předčasně, to, co ušetříte na lístku, doplatíte na předraženém jídle a suvenýrech.

Historické objekty nově doplnily hezké domky v osmanském stylu v nichž se usídlil nespočet restaurací, kaváren a obchodů. V půvabném přístavu čekají desítky lodí , které nabízejí vyhlídkovou plavbu. Ani o koupání na tomto výletu nepřijdete, co by kamenem dohodil od vykopávek naleznete pár menších plážiček a z autobusového nádraží vás minibus za 20 minut doveze k vodopádu Manavgat (vstup 1 €/30 TL) s možností smočit se v čisté, studené řece.

Z Alanye do Side se dostanete autobusem ze stanice dolmuşů u pátečního trhu, zastavuje a čeká na pasažéry i na autobusovém nádraží u Kleopatřiny pláže. Včetně této pauzy trvala jízda 1 h 50 min. Žádný jízdní řád neexistuje, my přišli v půl desáté a vyjíždělo se v deset. Tento dolmuş jede do města Manavgat (90 TL) odkud se ze stejného nádraží svezete 10 minut minibusem k památkám v Side (25 TL). Autem si to zkrátíte cca na hodinu. Z Alanye jezdí tour zahrnující Side, Aspendos a vodopády. U nich berte v úvahu, že zaberou celý den a budou uspěchané.

Aspendos

Další antické město s dost možná nejlépe zachovalým římským amfiteátrem na světě. Divadlo z 2. století s prostorem původně pro 15 tisíc diváků si zachovalo nejen podobu, ale i výbornou akustiku, a tak se v něm dodnes pořádají různé festivaly, koncerty a představení. Při troše štěstí seženete lístky třeba na legendární Fire of Anatolia. Netlačte na čas, jelikož mimo divadlo Aspendos obsahuje například i agoru, lázně a baziliku. Vstupné 15 €/340 TL.

Jak jsem zmínila výše, organizované tour z Alanye kombinují Aspendos se Side, ovšem jde to i autobusem. Z hlavního nádraží v Alanyi se vypravte do města Serik a následně lokálním dolmuşem k antickým ruinám. Transport samotný zabere kolem 3 hodin, takže bych to doporučila jen opravdovým nadšencům a nesnažila bych se stíhat i Side, protože byste strávili více času přepravou než zábavou. Naopak, vlastním autem zvažte prodloužení z Aspendos o 40 km do Národního parku Kaňon Köprülü.

Nemáte vlastní vůz a přeci vás Kaňon Köprülü láká? Mrkněte na tento oblíbený adrenalinový raftingový výlet.

Antalya

Na rovinu, na centrum turismu i provincie vystačí jeden den, jenže transit je tak dlouhý, že bych vám ji na výlet z Alanye neradila. Naštěstí spousta lidí, včetně mě, přiletí na místní letiště. V tom případě navrhuji, abyste si udělali na prohlídku tohoto světoznámého letoviska čas. Zamiřte do staré části Kaleiçi s osmanskou architekturou, bazaarem plným suvenýrů, římským přístavem, věží Hidirlik, středověkou mešitou Yivli Minare a Hadrianovou bránou. Vychutnejte si turecký čaj s baklavou nebo autentické jídlo v restauracích s tradičním menu, a když bude náhodou čas nazbyt, zajeďte se pokochat, jak grandiózní vodopád na řece Düden padá z útesu rovnou do moře.

Doprava

Teď už víte, co podniknout, ještě bych vám chtěla dát pár tipů o tom, jak funguje doprava v Alanye a celém regionu.

Autobusy v Alanyi

Už dříve jsem popsala dvě hlavní místa odkud v Alanyi vyjíždějí autobusy, tak už jen doplním trochu informací. Alanya Otogari, kousek od Kleopatřiny pláže, slouží větším společnostem s dálkovými spoji. Lístky koupíte na místě, na některé i online, třebas až do Istanbulu. Turecký web obilet.com pokrývá autobusy nejlépe, i tak se toho nejvíce dozvíte přímo na místě. Na asi nejdůležitejší trase Alanya–Antalya vyjíždí autobusy, minimálně v sezóně, každou půlhodinu.

Stanice v centru u pátečního trhu slouží specificky tureckému způsobu přepravy – dolmuş, obdobě latinskoamerických colectivos, albánských furgonů nebo třeba gruzínských maršutek. Jde o dodávky, minibusy eventuálně i starší modely autobusů, někde dokonce i čluny či trajekty, s pevně danou trasou a cenou, jízdním řádem už ne. Slovo dolmuş znamená „plný“, to značí, že vyjedou, až když nastoupí dostatek pasažérů, aby se jim to vyplatilo. Po cestě zastaví kdekoliv si řeknete nebo na mávnutí lidí venku. Řidiči se platí v hotovosti při vystupování, dnes už často uvidíte uvnitř cedulku s cenou, jinak se můžete zeptat předem. V Alanyi jezdí dolmuşe po blízkém okolí, například k jeskyni Dim, na severozápad až do Manavgat.

Oficiální hromadná městská doprava funguje v Alanyi rovněž výborně. Síť zastávek, jež poznáte podle cedule s písmenem D na modrém pozadí, je hustá, spoje časté a mnoho z nich brázdí ulice od 6:30 do půlnoci. Zastávky jsou na znamení, proto na sebe řidiče upozorněte mávnutím, před vystupováním pak buď zmáčkněte tlačítko u dveří nebo se hlasitě ozvěte. Autobusy mají klimatizaci, nízkopodlažní vstup a platit se dá pohodlně bezkontaktní kartou (pozor, někdy potřeba banku předem upozornit na cestu do Turecka, aby vám ji neblokla) popřípadě si pořídit Alanya Kent Kart. V roce 2024 činí jednorázové jízdné 23 TL, s bankovní kartou 30 TL. Mapa linek zde.

Cíle dolmuşů v Alanye
Dolmus
I tak vypadá dolmuş
Taxíky

Osobně jsem taxíky v Alanyi nepotřebovala, ale kdyby vás zastihla nouze, hledejte vyznačené zastávky a licencované žluté taxíky s nápisem taksi. U kratších jízd trvejte na použití taxametru, u delších se raději zeptejte na cenu před nastoupením.

Letiště

Z a do Alanye pravděpodobně přiletíte, a to buď na letiště Antalya nebo bližší Gazipaşa Alanya. Dojet z letiště Gazipaşa Alanya do centra trvá hodinu a dopravu spolehlivě zajišťují shuttle busy společnosti Havaş za 200 TL.

Co se týče letiště Antalya, není určený oficiální poskytovatel, namísto toho vygooglíte milion možností soukromých transferů. My místo toho využili hromadnou dopravu – z Alanya Otogari autobusem za 180 TL a požádali jsme řidiče, aby nás vyhodil u Mall of Antalya, kde vystupovalo více lidí. Odtud jsme došli na stanici Yenigöl a už jen chvilku tramvají T1A (40 TL) na Havalimani. Alternativně by měl jet přímo od obchoďáku autobus č. 600. V autobuse funguje bezkontaktní karta, lístek na tramvaj koupíte také na zastávce. Z Antalya Otogar musíte tramvají T1A na Havalimani přes celé město, přičemž tahle cesta trvá skoro hodinu. Každopádně vždycky vyrazte s dostatečným předstihem.

Závěr

Snad vám tento článek ulehčil přemýšlení nad tím, co vidět v Alanyi a jejím okolí. Soustředila jsem se přednostně na věci, které lze podniknout i na vlastní pěst a v rozumném čase. Pokud dáváte přednost organizovaným aktivitám, nemějte strach, vzhledem k tomu, že jsou místní obyvatelé na turismu závislí, narazíte na obrovskou nabídku tour. Jestliže vám nevadí dlouhé přejezdy, zvládnete se podívat klidně až do fascinujícího Pamukkale. Přeji báječnou dovolenou a nezapomeňte i odpočívat!

Pro lepší přehled přidávám odkaz na svou Google mapu, kde jsem vyznačila nejen všechna zmíněná místa, ale i stanice autobusů.

Inspirujte se těmi nejlépe hodnocenými zážitky v Alanyi na GetYourGuide a Viatoru, dvou nejpopulárnějších webech pro rezervaci prázdninových aktivit.

Pokud vám tento článek pomohl a měli byste chuť mě podpořit, můžete mi koupit kafčo, které mě pohání při psaní i na cestách. Tisíceré díky!

Moc ráda budu, když mi napíšete svoje připomínky, dotazy, zkušenosti i aktuality do komentářů, na e-mail sarka@sharkadventurin.cz nebo pomocí formuláře.

Všechny články týkající se Turecka zde

ODEBÍREJTE MŮJ OBČASNÍK!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments