Práce na Novém Zélandu cover
Cestování,  Nový Zéland,  Práce

Práce na Novém Zélandě: 6 způsobů, jak ji najít a moje zkušenosti

Nový Zéland, krajina oplývající fantastickou přírodní krásou, tak daleko od všeho, co znáte, že přímo vyzývá k velkým životním změnám. Pocit volnosti, jako v „zemi dlouhého bílého mraku“ jsem zažila málokde. Pokud si však jejích výhod chcete užít naplno, pár týdnů dovolené stačit nebude. Navíc nejde o nejlevnější záležitost. Proto se každý rok spousta mladých lidí z různých koutů světa hlásí na Working Holiday Visa, známá též jako WHS (Working Holiday Scheme). Ta umožňují na ostrovech zůstat až 15 měsíců a zároveň si legálně vydělávat. O samotných vízech bylo napsáno mnoho, za sebe doporučuji stránky czechkiwis.cz nebo jaknazeland.cz. Oficiální stránky s podmínkami zde.

Já se v tomto článku zaměřím na další krok. Dejme tomu, že se vám podařilo ulovit jedno z 1 200 míst. A co dál? Mezi lednem 2018 a březnem 2020 jsem na Zélandě pracovala pro jedenáct různých firem, mám tedy více či méně úspěšně vyzkoušené snad všechny způsoby, jak se práce na Novém Zélandě hledá. V tomto ohledu se moc nezměnilo, a tak jsem pro vás sepsala všechno, co vím. Jdeme na to!

Práce na Novém Zélandě pláž
Kdo by nechtěl po cestě do práce takový výhled (Napier)

1. Webové stránky

Nejpohodlnější metoda se spolehlivě nějvětší nabídkou. Rozhodně se na ni ovšem neupínejte! E-mailové schránky personalistů se plní tak rychle, že na odpověď většinou čekáte marně.

Nemá cenu zaměstnavatele oslovovat předtím, než získáte WHS. Ani potom se nemusíte stresovat, jestli se vám nepovede nic sehnat před odjezdem. Zkoušejte to, jen pokud vás netlačí čas a nerozhodí vás, když realita náhodou nebude odpovídat slibům. Celkově spíš zaujmou uchazeči, kteří už jsou na místě a vyřídili si všechny formality – bankovní účet a číslo IRD. Často požadují také novozélandské telefonní číslo.

Přes to všechno doporučuji při hledání webovky využít. Můžete si tam pozici vyhlédnout, zkusit napsat, a případně se dostavit osobně se životopisem.

Můj výběr

backpackerboard.co.nz – asi nejpopulárnější pro batůžkáře, získala jsem díky ní interview 

seasonaljobs.co.nz – tady jsem našla working hostel a s ním i práci, ale teď už toho tam moc není

nzpocketguide.com – super filtry, lze hledat např. práci s ubytováním

Zemědělství

nzfarmsource.co.nz – mléčné farmy

winejobsonline.com – vinice

jobs.picknz.co.nz – sezónní práce s ovocem a zeleninou

picktheworld.org – seznam farem a contractorů

Velké databáze

nz.indeed.com – největší světová pracovní databáze, ovšem s mizernými výsledky

seek.co.nz – trochu lepší vyhlídky než indeed

trademe.co.nz – nabídky všeho od brigád po nové auto

Specifické

adventurejobs.co.nz – pro instruktory a průvodce

barcats.co.nz – pohostinství

nzsia.org – instruktoři lyžování, seznam ski areálů

aupairworld.com – na Novém Zélandě au-pair platí za normální zaměstnance

workingin-newzealand.co.uk – Green List jobs = profese s šancí rychle dosáhnout na povolení k dlouhodobému pobytu

Další

careers.govt.nz – spousta odkazů na další stránky

Práce na Novém Zélandě jablka
Práce na Novém Zélandě maliny

2. Facebookové skupiny

Facebookové skupiny oceníte nejen při shánění zaměstnání, ale i pro sdílení zkušeností a rad k životu na Zélandě. Můžete se tak spojit s krajany ve vašem okolí, zeptat se třeba na dobrého mechanika, kam jet na výlet, sehnat nájem a podobně. Komunity se optejte raději i na společnosti, jejichž spolehlivostí si nejse jistí.

Obecně stačí na Facebooku zadat „Nový Zéland Working Holiday + aktuální rok“. Vybírejte aktivní skupiny s rozumným počtem příspěvků za den/měsíc (což nemusí nutně být ta s nejvíce členy). Vyplatí se nahlédnout ještě do lokálních skupin jako například „Češi a Slováci Christchurch“ nebo pracovních, kde působí i místní „Seasonal Jobs+místo“.

Populární skupiny

Nový Zéland Working Holiday (skupina stránky visitkiwi.cz) 

CzechKiwis.cz – Na Nový Zéland a zpět (skupina stránky Czechkiwis.cz)

Slovak & Czech Comunity in NEW ZEALAND

Nový Zéland Working Holiday 2024 (skupina stránky Czechkiwis.cz) 

New Zealand – Working Holiday 2024-2025 CZ/SK/NZ/world (vždy aktuální rok)

Packhousy - firmy, kde se balí ovoce a zelenina, sezónně zaměstnávají spousty batůžkářů

3. Zprostředkovatelé

Až budete na místě, nedáte nic za návštěvu kanceláře personální agentury (doslova, nikdy nikomu neplaťte za dohození práce).

Některé se specializují jen na zemědělství. Já se zapsala v jedné takové v Tauranze a řekli mi, že se ozvou, když se něco objeví. No, a celých 18 měsíců jsem o nich neslyšela. Kamarádka ovšem díky agentuře sehnala super místečko u silničářů. Tuhle možnost bych tedy volila spíš jako bokovku.


Větší šanci máte u tzv. contractors. Při googlení něčeho jako „agricultural servises“/„contracting“ + vaše oblast určitě na nějaké narazíte, ukazují se i na picktheworld.org. Rozdíl mezi nimi a agenturami je mlhavý, nicméně u contractora podepíšete smlouvu rovnou s ním. On si pak strhává určitou částku z vašeho platu (ani tak nesmíte obdržet méně než minimální mzdu), proto se hodně snaží vám něco obstarat. Nejlépe se s nimi spojíte buď přes messanger či telefon, na e-maily nemají moc času.

Pokud to jde, samozřejmě preferujte kontakt přímo s firmou. Jenže mnohé potřebují lidi na tak krátkou dobu, že zkrátka nechtějí věnovat čas náboru. Každopádně si vždycky hlídejte odpracované hodiny, příplatky za svátky, víkendy a podobně. Zprostředkovatelé to na cizince tu a tam zkouší.

Skrze contractory jsem toho odpracovala nejvíc, ale jen prostřednictvím mých pracovních hostelů, kde mi manažeři hlídali záda. Čímž se dostáváme právě k nim…

Working Hostel

4. Pracovní hostely

Working hostely jsem popisovala už v článku ‘O tom, jaký byl rozjezd mých Working Holiday na Zélandě’. Podle mě jde o specialitu Nového Zélandu a Austrálie, klidně mě opravte, jestli se mýlím. Na platformách jako booking.com je najdete jen těžko, spíš po chvilce googlení, na osobní doporučení, případně na reklamu narazíte na inzertních stránkách ze seznamu výše. Stojí za zkoušku zajít si tam osobně, někdy vám poskytnou postel, i když to online vypadá beznadějně.

Ve working hostelu platíte nájem týdně a pravděpodobně budou požadovat, abyste zůstali delší dobu. K tomu vám nabídnou nějakou práci, nejspíš pomocí contractora nebo známých. Často pak i dopravu, jelikož stejnou pozici obvykle získá více vašich spolubydlících. Pravidla jednotlivých zařízení se liší. Některá jsou přísnější, jiná organizují i párty a výlety, takže si brzy připadnete jako součást jedné velké rodiny. Právě tohle jsem na nich milovala. Druhým důvodem byly bohaté zkušenosti manažera hostelu se zaměstnavateli v dané oblasti.

Můj nejoblíbenější working hostel už bohužel nefunguje, ale vyzkoušený mám rovněž Kiwi Corral v Te Puke a Happy Apple Backpackers v Motuece. Měla jsem i kolegy z The Rotten Apple v Hastings či the Art House v Napier.

Working hostely vznikly v místech s množstvím sezónních prací např. Napier, Hastings, Tauranga/Mt. Manganui, Kerikeri a Blenheim.

Spousta ‘normálních’ hostelů na Novém Zélandě také nabízí výhodné ceny na pobyty delší než jeden týden. V takových se bezpochyby setkáte s mnoha backpackery, kteří tam žijí dlouhodobě a dokážou vám poradit. Navíc tam mívají nástěnky s nabídkami výdělku v okolí.

Práce na Zélandě cider factory
Práce v továrně na voňavý cider byla skoro za odměnu 😀

5. Osobní kontakt

Být proaktivní a oslovit zaměstnavatele – přístup, jenž vám jistě přinese ovoce nejrychleji. Zmínila jsem ho už v předchozích bodech, avšak krom webu a hostelů se rozhlížejte i kolem sebe. Sady, velké firmy, kavárny, bary a podobné podniky často vyvěšují nabídky volných pozic u vchodu. Nezapomeňte na inzerční tabule supermarketů a lokální tiskoviny.

Připraveným štěstí přeje, proto opakuji – přichystejte si svoje IRD, bankovní účet, novozélandské telefonní číslo a v případě profese, kde se hodí zkušenosti (pohostinství, průvodci a pod.), svůj životopis v angličtině.

Jestliže už vlastníte auto, anebo ještě lépe, obytnou dodávku, máte velkou výhodu pro práci na sadech. Zemědělci občas poskytují zdarma, eventuálně za malý poplatek, zázemí pro campervany. Nejspíš ale budou chtít, abyste se zavázali k delší spolupráci, třeba i na celou sezónu.

Já jsem tímto způsobem našla místo ve firmě na zpracování mušlí v Motuece na Jižním ostrově. Před budovou Talley’s mají ceduli s tím, že hledají posily, stačí se poptat na recepci a kolikrát můžete nastoupit hned další den.

Vinice NZ
Vinice a vinařství jsou také velkými sezónními zaměstnavateli

6. Doporučení kamarádů

Kamarádi, kteří už si prošli WHS jsou asi první, koho byste se šli zeptat, tudíž bych to ani nemusela zmiňovat. Na Zélandě to však platí dvojnásob! Informace o těch nejlepších jobech se předávají mezi známými, a mnohdy se rozeberou ještě předtím, než se stihnou nějak inzerovat. Nepodceňujte tedy svoje kontakty a kontakty kontaktů…

Závěr

Tímto jsem pokryla snad všechny způsoby, jakými si můžete na Novém Zélandě sehnat práci. Osobně jsem byla nejspokojenější s working hostely, což je docela specifické. Zkrátka jsem si zamilovala ten společenský způsob života a město Napier. Myslím si však, že většina Čechů s WHS shání práci spíš na vlastní pěst, hlavně na sadech, a to bych také všem vřele doporučila. Hodně štěstí na vaší cestě!

Už jste si nějakou tu práci na Zélandě našli? Podělte se o svoje zkušenosti! Budu ráda i za připomínky, dotazy a aktuality. Psát můžete do komentářů, na e-mail sarka@sharkadventurin.cz nebo pomocí formuláře.

Pokud vám tento článek pomohl a měli byste chuť mě podpořit, můžete mi koupit kafčo, které mě pohání při psaní i na cestách. Tisíceré díky!

Všechny články o Novém Zélandě zde

ODEBÍREJTE MŮJ OBČASNÍK!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments