Znojmo a okolí: nejlepší tipy na prodloužený víkend 2024
Jižní Morava je moje srdcovka už od dětství, kdy jsme sem často jezdili na cykloprázdniny a později za tetou. Pohádkový Lednicko-valtický areál a pestrá příroda Pálavy mají v mých vzpomínkách speciální místo i přes pár traumíček (Jeli jste někdy Pernou na kole? Jméno mluví za vše). Došlo i na Znojmo, jenže já ho tenkrát nedokázala vůbec docenit. Po úctyhodném sportovním výkonu jsem se starala akorát o nejbližší restauraci.
Naštěstí se nedávno naskytla příležitost si perlu jihozápadní Moravy zopáknout. Tentokrát s větším zápalem pro historii, a hlavně s láskou k vínu. Jistěže výlet překonal všechna má očekávání! Uchvátila mě jak středověká architektura, tak malebná krajina Podyjí a vůbec se mi nechtělo domů.
Jediný problém je, že toho Znojmo a okolí nabízí opravdu mnoho. Člověk tedy při přemýšlení, co podniknout, trochu tápe. A jelikož nám se nakonec podařilo sestavit bombastický program, nemůžu si ho nechat pro sebe.
Můj základní itinerář pasuje na prodloužený víkend. Za tři dny ve Znojmě ochutnáte od každého to nejlepší — památky, přírodu a samozřejmě víno, spoustu vína.
Myslím ovšem i na ty, co mají záviděníhodně více času a na rodiny s dětmi. Proto přidávám tipy na další aktivity, abyste měli z čeho doplňovat a obměňovat. Pro lepší orientaci jsem všechno vyznačila do mapy, kterou sdílím v závěru článku. Jdeme na to!
Obsah
Den 1. Šatov, Šobes a koštování
Vím, že už se těšíte na hlavní atrakce Znojma, ale na město samotné si raději vyšetřete celou sobotu hezky od rána až do večera. První a poslední den, zkrácený dopravou, využijte k objevování okolí. Na vinařskou obec Šatov s pohraničním opevněním a slavnou viniční trať Šobes stačí zhruba pět hodin, i když vás samozřejmě zvládnou zabavit i na delší dobu.
Šatov
Městečko Šatov je sice drobné, historicky však velmi zajímavé. Díky strategické poloze a mírnému klimatu tuto oblast lidé osidlovali už od pravěku, později patřila k Sámově říši a Velké Moravě.
Na konci přemyslovské dynastie přišla vlna německé kolonizace, následkem které v Šatově po staletí soužily dva národy. S tím zamíchalo 20. století. V roce 1938 právě zde Hitler prohlásil: „Československo musí zmizet z mapy!“ Záboru Sudet následoval odliv českého obyvatelstva, po válce zase odsun Němců.
Během totality tady kvůli blízkosti Železné opony zůstalo jen několik místních a pohraničníci, kteří měli na místě kasárna. Spousta mužů by mohla vykládat o tom, jak tu strávili vojnu.
Od revoluce naštěstí znovu rozkvétá vinařství a s ním i turismus. Naučná stezka „Za historií, vínem a opevněním“ (lépe značená na Mapy.cz než cedulkami) vás provede uličkou vinných sklípků, kolem bunkrů a kapliček v polích, až k Areálu čs. opevnění. Nenáročný okruh měří 4,5 km, ale pokud se vám nechce obcházet celý, nevynechejte v Šatově alespoň následující místa.
Malovaný sklep
O Malovaném sklepě jsem toho předem moc nevěděla, takže byl pro mě milým překvapením. Abych ani vám nepokazila dojem, prozradím jenom, že naivistické obrázky a poutavé vyprávění o jejich vzniku zaujmou děti i dospělé (jen do „šmajchl kabinetu“ ratolesti neberte 😀 ). Prohlídka trvá asi 20 minut a zpestřit si ji můžete sklenkou vína ze sousedního vinohradu.
Dobré vědět
Prohlídka 70 Kč/děti 50 Kč.
Otevírací doba
duben–červen, září–říjen: víkendy a svátky 10:00–19:00|červenec a srpen: denně 10:00–19:00|listopad–březen: zavřeno
Mimo léto, kdy jsou komentované prohlídky každou celou hodinu, rezervujte předem na tel. 797 990 879, e-mail mara112112@seznam.cz.
Moravský sklípek s Naučnou vinicí starých odrůd
Moravský sklípek najdete v rozkošné sklepní uličce, a třebaže jde o obstojnou restauraci, zmínku si zaslouží především díky unikátnímu projektu Znovínu Znojmo. Ten na zahradě vysázel Naučnou vinici starých odrůd, kde si prohlédnete 19 druhů révy oblíbených u našich předků. A nemusíte se na ně pouze dívat a číst informační cedulky, vína z nich lze na místě i okoštovat.
Dobré vědět
Aktuální otevírací doba na Facebooku.
Areál československého opevnění a železné opony
Těsně před druhou světovou válkou vyrostla i v Šatově na hranici s Rakouskem soustava opevnění, jež musely posádky nakonec opustit bez boje. Ze série pěchotních srubů a malých řopíků roztroušených po okolí vyniká pěchotní srub Zahrada. Ten byl využíván také během studené války a právě v této podobě z 80. let se dnes prezentuje veřejnosti pod taktovkou Technického muzea v Brně.
Bez vstupenky uvidíte v areálu strážní věž a zařízení, která byla součástí železné opony.
Dobré vědět
Prohlídka s průvodcem 60 Kč/zlevněná 30 Kč.
Otevírací doba
duben, květen, říjen: víkendy a svátky 9:00–12:00 13:00–17:00 (poslední vstup 16:00)|červen–září: středa až neděle a svátky 9:00–12:00 13:00–17:00 (poslední vstup 16:00)
* Pokud připadne svátek na pondělí či úterý, zavřeno bude ve středu.
Bonusové tipy
Pouhých 15 minut chůze od Areálu čs. opevnění narazíte na jeden z pokladů vinařství Znovín Znojmo. Vinice Peklo se proslavila nejen excelentními víny, nýbrž i svým osobitým tvarem připomínajícím amfiteátr. Výhledy na Rakousko a okouzlující přírodu si vychutnáte nejlépe se sklenkou vína z degustačního stánku. Vyhlášená je obzvlášť „pekelná Müllerka“.
Dobré vědět
Otevírací doba stánku
duben a květen: víkendy a svátky 9:00–18:00|červen–září: denně 9:00–18:00
Jestliže se z nějakého důvodu nechystáte do znojemského podzemí, a přece byste chtěli podobný zážitek, Sklepní labyrint v Šatově bude to pravé. Majitelé od jeho odhalení v roce 2002 zpřístupnili 800 metrů chodeb datovaných do počátku 18. století.
Dobré vědět
Zhruba hodinová prohlídka pro skupiny nad 6 osob po domluvě předem, 100 Kč/osoba. Tel. +420 776 845 400-2/ 776 836 368, e-mail info@sklepnilabyrint.cz
Hnanice a Šobes
Ze Šatova se přesuňte pár minut autobusem do Hnanic, případně necelé 3 km pěšky k hotelu Vinice Hnanice. U něj se dá i zdarma zaparkovat a začíná zde další část teď už nejspíš kvalitně ovíněného dobrodružství.
K první zastávce svádí vinný stánek přímo před komplexem. Následně se vydejte parádně značenou turistickou trasou buď na opěvovanou viniční trať Šobes nebo vyhlídku Devět mlýnů.
Dobré vědět
Stánek Vinice Hnanice otevřen v létě denně|září: sobota 10:00–18:00, neděle 10:00–16:00
Aktuální informace na webu.
Vyhlídka Devět mlýnů
Na vyhlídku Devět mlýnů se z parkoviště hotelu dostanete po zelených značkách za 20 minut a bez větší námahy. V cíli se před vámi rozprostře nádherný výhled na zákruty řeky Dyje a viniční trať Šobes, která je prý nejkrásnější vinicí Moravy. Brzy z jara při troše štěstí spatříte vzácný fialový koniklec velkokvětý a žluťoučký křivatec český.
Název vyhlídky inspirovala sestava mlýnů z konce 15. století na pravém břehu řeky. V různých formách tady existovaly až do druhé světové války, pak provoz skončil a mlýny chátraly. Zájemci o urbex si mohou z rozcestí „Pod Šobesem“ zajít po žluté k rozvalinám Judexova mlýna a Papírny.
Vinice Šobes
Vinice Šobes v Národním parku Podyjí platí za ikonu znojemského vinařství. Vinařský potenciál jižního svahu ze třech stran obtékaného řekou rozpoznali již výbojní Římané a od těch dob se lahodný mok z místních hroznů těšil neutuchající prestiži. Podával se na hostinách moravských knížat, českých králů, rakouských císařů a při návštěvě České republiky jej pila sama královna Alžběta II.
I laik ocení estetické zelené terasy v úpatí pahorku shlížejícího na meandry Dyje. Sezónní stánek na Šobesu, necelé 2 km od hotelu, poslouží jako perfektní záminka projít se národním parkem přes fotogenickou Šobeskou lávku, pozůstatek po pohraničnících.
Dobré vědět
Otevírací doba stánku
duben a květen: víkendy a svátky 9:00–18:00|červen–září: denně 9:00–18:00
Kostel sv. Wolfganga
Zpátky ve vsi, obzvlášť pojedete-li autobusem, nepřehlédnete pozdně gotický kostel sv. Wolfganga. Ve svých útrobách ukrývá Studniční kapli ze 13. století s údajně léčivým pramenem. Ač jeho dveře zůstávají většinou zavřené, skvěle zachovaná stavba ohromí i zvenku.
Pivovar Hnanice
Naproti kostelu se konečně uspokojí i milovníci piva. Společnost Vinice Hnanice v roce 2017 založila pivovar, kde vaří nepasterované ležáky a všelijaké speciály. Součástí provozovny jsou i restaurace a kuželna. Pro velké pivaře lze domluvit prohlídku s výkladem.
Dobré vědět
Otevírací doba
pondělí, úterý zavřeno|středa, čtvrtek 11:00–20:00|pátek, sobota 11:00–21:00|neděle 11:00–15:00
Sklepní ulice Hnanice
Jako mnoho obcí v této oblasti disponují i Hnanice uličkou vinných sklípků. O staveních spojených s vinařstvím existují záznamy už ze 16. století a napočítáte jich tu přes sto. Hnanická sklepní ulice se řadí mezi nejzachovalejší na Znojemsku, za povšimnutí stojí zejména zručně vyvedené dřevěné dveře.
Dobré vědět
Vesnice pravidelně pořádá akci Otevřené sklepy Hnanice. Nejbližší termín připadá na 2. listopadu 2024. Více informací zde.
Bonusové tipy
Vinařství Thaya není sice žádným nováčkem, vzešlo z rebrandingu zajetých vinařství Trávníček a Kořínek, ale pro mě to byl objev roku. Hned první vzorek, co jsem od nich okusila ve znojemské Enotéce byla láska na první doušek a ani žádné z dalších nezklamalo. Nemohla jsem si tudíž nechat ujít sídlo firmy v Havraníkách.
Architektura vinařství s restaurací APRI a hotelem je prostě úžasná. Návrh vytvořil někdejší kolega Jana Kaplického, sám vyhlášený architekt, Jakub Cigler. A upřímně, byť design inspirovalo uspořádání moravské vesničky se zvlněnými kopci a křivkami Dyje, první co mě u apartmánů napadlo bylo „hobití domečky“.
Dobré vědět
Otevírací doba restaurace a obchodu
Každý den 7:00–22:00, ale občas zavírají na soukromé akce. Kontrolujte web.
Třetici terénních stánků Znovínu Znojmo uzavírají Staré vinice v divukrásné krajině kousek od Havraníků. Mimo typické odrůdy tady pěstují neotřelý Chenin Blanc Viognier a Sauvignon šedý.
Dobré vědět
Otevírací doba stánku
duben a květen: víkendy a svátky 9:00–18:00|červen–září: denně 9:00–18:00
Na zpáteční cestě do Znojma mezi vesničkami Havraníky a Popice leží Havranické vřesoviště. Největší neporušený biotop tohoto typu v Podyjí láká také volně žijícím stádem exmoorských poníků, kteří pomáhají s údržbou vegetace. Na vřesovišti stojí kaplička Panny Marie Bolestné na památku zázraku z roku 1680, kdy Popice bojovaly s morovou epidemií. Ta ustala jakmile se k původním božím mukám vypravilo orodující procesí.
Nový Šaldorf, co by kamenem dohodil od Znojma, se chlubí téměř dvěma stovkami půvabných sklípků různých tvarů i barev. Pít, hodovat i přenocovat můžete v památkově chráněné uličce Modré sklepy či v části Sedlešovice. Pod širým nebem hned u silnice obec vystavila historický kládový lis.
Dobré vědět
V Novém Šaldorfu pořádají různé slavnosti vína hned několikrát ročně, zároveň zůstává od května do října vždy alespoň jedno vinařství otevřeno od 17:00 do 21:00, v létě často i více sklípků a dříve. Akce i rozpis sledujte zde.
Doprava
Osobní vlak ze Znojma přímo do Šatova jezdí přibližně každé dvě hodiny.
Autobus 818 obsluhující Znojmo – Nový Šaldorf – Konice – Havraníky – Hnanice – Šatov vyjíždí v obou směrech také asi každé dvě hodiny, ve všední dny odpoledne každou hodinu.
Cena 20/25 Kč jedna jízda nebo jednodenní jízdenka IDS JMK 130 Kč u řidiče či na nádraží, trochu levněji v appce POSEIDON.
Den 2. Co vidět v centru Znojma a Loucký klášter
Znojmo se dá snadno projít pěšky a jelikož máte nač koukat skoro na každém kroku, je to podle mě ten nejlepší způsob jak si ho užít. My ho prošmejdili křížem krážem, a když jsme se k půlnoci vrátili na apartmán, hodinky hlásily zhruba 19 km.
Vy však nemusíte úplně všude, proto jsem se snažila vytvořit efektivní trasu s tím nejlepším. Určitě se nepokoušejte stihnout každou prohlídku a muzeum. Nebojte, Znojmo vám neuteče a kolem spousty níže zmíněných památek stačí projít. Pokud tedy chcete vůbec něco platit, doporučuji vybrat si jeden vstup dopoledne a další jeden, dva odpoledne. Hlavně si dejte čas vstřebat dojmy, nasát atmosféru a hlavně si v klidu vychutnat delikatesy Znojemského regionu.
Máte-li problémy s pohybem, malé dobrodruhy, nebo se vám zkrátka nechce tolik šlapat, nabízí se možnost od 1. května do 30. září využít turistický vláček. Okruh po nejdůležitějších bodech Znojma začíná u Louckého kláštera a nastoupit, přerušit jízdu a zase se vrátit, jde na kterékoliv z osmi zastávek.
Divadlo, městské hradby a Masarykovo náměstí
- Já naši cestu odstartuji u divadla, ale vy se můžete podívat na mapu přiloženou v závěru a přizpůsobit si ji podle polohy svého ubytování.
Městské divadlo Znojmo
Současnou budovu znojemského divadla s renesančními a barokními prvky navrhl spoluautor Vídeňské lidové opery Alexander Graf a hrát se začalo v roce 1900. Přes bombardování za druhé světové války a necitlivé úpravy za komunismu zaujme pečlivě zrekonstruovaný interiér i dnešního diváka.
Dovnitř se podíváte výhradně během představení anebo společenských akcí, a tak nezůstáváte-li v okolí, divadlo bez výčitek přeskočte.
- Od divadla se vydejte přes park ke Střelniční věži, odsud hradním příkopem k věži Vlkově.
Znojemské hradební opevnění
Konstrukce monumentálních hradeb započala v první polovině 13. století, kdy Znojmo od Přemysla Otakara I. získalo statut královského města. Vzhledem ke své poloze na hranicích bylo opevnění opravdu důležité a jeho sílu potvrzuje i fakt, že se velká část dochovala dodnes. Obranné věže Střelniční, Vlkovu, Psí, Novou a Prašnou spolu s úseky kamenných zdí si lze z venku prohlédnout samostatně, s průvodcem nakouknete i dovnitř většiny z nich.
Vlkova věž slouží zároveň jako informační centrum VOC Znojmo. Zjistíte informace o vinařstvích a akcích znojemské vinařské podoblasti. K dispozici je ochutnávka a prodej certifikovaných vín.
Dobré vědět
Téměř dvouhodinová komentovaná prohlídka hradeb začíná od turistického informačního centra u Radniční věže. Uvnitř Prašné věže uvidíte model fortifikace tak, jak vypadala v 18. století, v Nové věži zase výstavu brnění. Cena 130 Kč/zlevněné 80 Kč/rodinné 340 Kč.
Časy prohlídek
březen a duben: pátek a víkend 9:30, 13:30|květen až říjen: denně 9:30 a 13:30
Otevírací doba infocentra VOC
květen a vinobraní–říjen: sobota 10:00–17:00, neděle a svátky 10:00–15:00|červen–vinobraní: pondělí–sobota 10:00–18:00, neděle a svátky 10:00–16:00
- U Vlkovy věže dostanete šanci si chvíli oddychnout v klidu Kapucínské zahrady s malým dětským hřištěm. Odtud je to jen pár kroků na Masarykovo náměstí.
Masarykovo náměstí
Původně Dolní náměstí lemují historické měšťanské domy, na jižní straně pak starý kapucínský klášter se střídmým kostelem sv. Jana Křtitele. Klášter byl založen roku 1628 a fungoval až do roku 1950 kdy ho převzala armáda. Třebaže jej po revoluci získal řád zpět, zůstává bohužel prázdný.
Po pravé straně, díváme-li se od kostela, sídlí ve spanilém renesančním Slavíkovském paláci Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě. Jak název napovídá, hostí především regionální umění z různých epoch.
Uprostřed náměstí se tyčí jeden z nejstarších morových sloupů na našem území (1679–82). Kromě obvyklé skladby sv. Florián, sv. Roch a sv. Šebastián zde figuruje i patron Znojma sv. Mikuláš.
Drobná barokní kašna se sochou statečného rytíře Rolanda se sem vrátila v roce 1998, předtím na své znovuzrození čekala rozebraná na kousky.
V horní části jinak půvabného náměstí působí jako pěst na oko betonový obchodní dům Dyje. Vyrostl na prázdném plácku vzniklém bombardováním města sovětskými vojsky v závěru 2. světové války. Výběrové řízení na vyplnění prostoru vyhrál v 70. letech Kamil Fuchs s upraveným návrhem svého slavného otce Bohuslava pro nerealizované brněnské divadlo z roku 1938. Jde tím pádem převážně o prvorepublikovou, funkcionalistickou architekturu.
Dobré vědět
Vstupné do Domu umění 70 Kč/snížené 50 Kč. V kombinaci s minoritským klášterem 100 Kč/70 Kč.
Otevírací doba
úterý–středa 9:00–11:20, 12:00–17:00|neděle 14:00–17:00
- Hned za OD Dyje vykukuje ikona Znojma — Radniční věž a vedle ní Golčův palác s infocentrem. Míříte-li do neobyčejného znojemského podzemí, odbočte u radnice vpravo na Slepičí trh, jinak pokračujte na Horní náměstí a dál na náměstí Divišovo. Nalevo od Divišova památníku se fanoušci pobaví pamětní deskou Járy Cimrmana na domě číslo 170/4.
Horní náměstí, podzemí a vynálezce hromosvodu
Radniční věž
Pozdně gotická Radniční věž z poloviny 15. století se vzpíná do výšky 66,5 metru, takže z jejího ochozu uvidíte nejen celé město, ale za obzvlášť hezkého počasí dokonce až rakouské Alpy. Strážní odsud hlídali před nepřáteli, hlásili požáry a čas.
V roce 2024 stále probíhá rekonstrukce, brzy by však měla být vyhlídka znovu přístupná. Sledujte zde.
Golčův palác
Největší měšťanský dům Znojma dnes slouží Městskému úřadu s Turistickým informačním centrem. V 2. polovině 16. století byl vytvořen sloučením tří gotických domů a ještě v průběhu konstrukce jej odkoupil plukovník von der Goltz jehož jméno nese. Úprava fasády v klasicistním stylu proběhla na konci 18. století. Všimněte si vstupu se sochami Adama a Evy reprezentující pozdní renesanční sloh.
Dobré vědět
Otevírací doba TIC Obroková
listopad–březen: pondělí–pátek 8:00–18:00|červenec, srpen: pondělí–pátek 8:00–18:00, víkend 9:00–18:00|duben–červen, září, říjen: pondělí–pátek 8:00–18:00, víkend 9:00–17:00
Znojemské podzemí
Zhruba 27 km dlouhý systém chodeb a sálů znojemského podzemí patří mezi nejrozsáhlejší podzemní labyrinty střední Evropy. Propojování sklepů začalo mezi 14. a 15. stoletím a krom skladování potravin a zboží se předpokládá i obranná funkce. Místy až čtyři patra hluboké bludiště bylo vybaveno důmyslným odvětráváním, ohništi, tajnými průchody za hradby a odvodňováním. Žádné plány se nedochovaly a zřejmě ani neexistovaly, aby se v případě dobytí mohli obyvatelé města dobře skrýt.
Turisté mají příležitost prozkoumat malou část mysteriózních středověkých tunelů mezi Masarykovým a Horním náměstím. Připraveno je vícero tras — klasická pro děti i dospělé s dobovými a tajuplnými scénkami, adrenalinové různých obtížností a tematická se zaměřením na podzemí jako kryt civilní obrany hlavně ve 20. století.
Dobré vědět
Klasická trasa 130 Kč/snížené 80 Kč/rodinné 320 Kč|Adrenalinová trasa č.1 150 Kč, č.2 180 Kč, č.3 280 Kč|Kryt civilní obrany 250 Kč
Otevírací doba
červenec a srpen: 9:00–12:30, 13:15–18:00 (poslední vstup 17:00)|září–červen: 9:00–12:30, 13:15–17:00 (poslední vstup 16:00)
*časy prohlídek vždy na světelné tabuli u pokladny, možno rezervovat online.
Horní náměstí
Horní náměstí se zdá prázdné, což ale odpovídá jeho původnímu účelu tržiště a shromaždiště. Lemují ho barevné měšťanské domy a šlechtické paláce. Althanský palác ještě jako rezidence tajného císařského rady hraběte von Braida hostil vlivného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Téměř o sto let později pak císaře Karla VI. s malou dcerkou Marií Terezií. V méně nápadném, tak trochu ušmudlaném, Ugartově paláci se zase těsně před bitvou u Slavkova ubytoval Napoleon I. Tuto událost připomíná pamětní deska.
Divišovo náměstí
V minulosti se většina města hlásila k protestantství, což se muselo po prohře českých a moravských stavů na Bílé hoře změnit. Ve Znojmě se hlavní role při rekatolizaci ujali jezuité, kteří „správnou“ víru šířili spolu se vzděláním. Pro ty účely v roce 1634 vystavěli jezuitskou kolej (dnes Státní okresní archiv), pozdně renesanční komplex se sgrafitovou fasádou, zahrnující gymnázium a později také seminář pro chudé studující. Mezi zdejší studenty patřil Prokop Diviš, vynálezce bleskosvodu, jehož jméno dostalo náměstí vytvořené zbouráním části koleje.
Kostel sv. Michala
Kostel sv. Michala údajně již ve 12. století nahradil původní pohanské kultiště. Dnešní barokní podobu dostal v době, kdy spadal pod správu jezuitů a perličkou je, že se jeho věž dvakrát zřítila, než byla v roce 1852 postavena mimo kostel.
- Kdo má chuť, může si okruh protáhnout k Horní bráně, Tlusté věži a pak podél reliktů hradeb zpět ke sv. Michalovi. Ostatní se Veselou ulicí vydají rovnou k Václavskému náměstí a pivovaru.
Bonusové tipy
Ve spodní části obytného domu z 19. století na náměstí Svobody rozpoznáte oblouk gotické městské brány, která musela ustoupit nové cestě na Prahu. Její poloha nám dává představu o velikosti Znojma ve 13. století.
Z kraje Horního předměstí na Gránické údolí od počátku 16. století dohlížela robustní věž s mimořádně silnými stěnami. Její útroby skrývaly děla na ostřelování útočníků mířících k Horní bráně. V 19. století už nebylo jejích služeb třeba, a tak byla přeměněna v soukromý obytný vyhlídkový altán.
Pivo, víno a historie
Městský pivovar
Znojmo obdrželo várečné právo již v roce 1278 když tudy táhl Rudolf I. Habsburský z bitvy na Moravském poli. V současné lokalitě u rotundy se však pivo vaří až od roku 1720. Přestože pivovar nejednou vystřídal majitele, fungoval i během obou světových válek, po znárodnění a zpětné privatizaci. Přestávka nastala až po akvizici tehdejšího Hostanu Heinekenem v roce 2005. Město naštěstí prostory odkoupilo zpět a díky novému investorovi od roku 2015 pípami proudí zlatavý nektar značky Znojemský městský pivovar.
Revitalizace celého areálu se podle mě neskutečně povedla, proto doporučuji vyzkoušet poctivý škopek v atmosférické ReZtauraci kde i skvěle vaří.
Dobré vědět
Otevírací doba ReZtaurace denně 11:00–23:00
Po rezervaci online nebo telefonicky možnost exkurze pivovaru každý pátek od 16:00, v květnu navíc soboty od 15:00 a od června do září také v sobotu od 14:00. Cena 100 Kč/150 Kč s degustací.
Enotéka
Jako by znojemsko už tak nebylo rájem milovníků vína, část bývalého pivovaru prodělala přeměnu ve stylový vinný bar s kavárnou. V Enotéce nemusíte koštovat jenom po sklenkách, největším lákadlem jsou definitivně degustační automaty se 120 vzorky od lokálních vinařů. U pokladny si nabijete kartičku a pak už si samostatně volíte kolik čeho vypijete.
Dobré vědět
Otevírací doba
neděle–středa 10:00–20:00|čtvrtek 10:00–22:00|pátek, sobota 10:00–24:00
- Enotéku obejděte zleva, odhalíte tak krásné výhledy a zdánlivě tajný průchod k rotundě.
Rotunda sv. Kateřiny
Románská rotunda sv. Kateřiny je bezpochyby nejvýznamnější památkou Znojma. Jedná se o jediný výjimečně zachovalý zbytek přemyslovského hradu z přelomu 11. a 12. století. Nevyčíslitelnou historickou hodnotu mají malby do suché omítky interiéru. Mimo typické náboženské motivy znázorňují Přemyslovskou dynastii od mytických předků po příslib nástupu Konráda II. Znojemského na trůn. Hradní kaple byla totiž nejspíš vyzdobena u příležitosti jeho svatby v roce 1134.
Že se takto stařičké malby zachovaly, musí být zázrak, jelikož v roce 1861 pivovar i s přilehlým okolím připadl soukromníkovi a svatyně sloužila mimo jiné jako sklad dřeva, vepřín a košíkářská dílna. Až ke konci 19. století se znojemská rotunda dočkala prvních restaurátorských prací.
Dobré vědět
Vstup je z důvodu nutnosti udržovat stabilní klima regulovaný, za deště a velké vlhkosti není možný. Vstupné 150 Kč, pro malé děti 15 minutová prohlídka nebude moc zábavná, probíhá pomocí audioprůvodce. Kupujte u pokladny hradu.
Otevírací doba
duben, říjen: víkendy 9:00–17:00|květen–září: úterý–neděle 9:00–17:00
Znojemský hrad
Přestože dřív na oblast dnešního Znojma dozírala pevnost z protějšího Hradiště, snadno bránitelný ostroh nad Gránickým údolím představoval ještě lepší místo pro stavbu knížecího sídla. První si ho vyhlédli Konrád I. se synem Litoldem v 2. polovině 11. století a vybudovali hrad ze dřeva a hlíny. Po několika desetiletích ho markrabata moravská Konrád II. Ota a Vladislav Jindřich nechala předělat na kamenný.
V dalších století zde často zastavovali panovníci na cestách mezi Čechami a Vídní, postupně však význam hradiska upadal až se ke konci 17. století ocitlo v ruinách. Císař zadní trakt věnoval hrabatům z Deblína, jež ho přestavěla na barokní Deblínský zámek. V přední části měšťané roku 1720 otevřeli pivovar. Po vymření Deblínů zámek občas fungoval jako kasárna či vojenský špitál. Přeměna v muzeum započala v roce 1910.
Dobré vědět
Volit můžete ze dvou prohlídkových okruhů, první se věnuje znojemskému hradu, druhý pak výstavám „Lidové tradice znojemska“ a „Procitlé sklo“.
Vstup na I. okruh 100 Kč/snížený 70 Kč, II. okruh 70 Kč/snížený 50 Kč, kombinovaný 150 Kč/snížený 120 Kč.
Otevírací doba
duben, říjen: víkendy 9:00–17:00|květen–září: úterý–neděle 9:00–17:00
Minoritský klášter
Ve 13. století, brzy po ustanovení Znojma královským městem, začal blízko hradu růst klášter řádu minoritů, který nedlouho předtím založil sv. František z Assisi. Po rozštěpení organizace klášter náležel františkánům, ti jej předělali a rozšířili v barokním stylu. Když byl v roce 1784 zrušen, našla stavba uplatnění jako vojenská výchovna, po přestavbě roku 1825 také jako věznice. Muzeum se sem přistěhovalo v roce 1945.
Dobré vědět
Expozice v Minoritském klášteru se věnují pravěkým zemědělcům, přírodě znojemska, černému řemeslu, zahrnují část lapidária a vystavuje se tu jedna z největších sbírek orientálních zbraní v ČR.
Vstupné 70 Kč/snížené 50 Kč, v kombinaci s Domem umění 100 Kč/70 Kč.
Otevírací doba
pondělí–pátek 9:00–11:30 12:00–17:00|víkendy a svátky 10:00–17:00
- Nejnabitější úsek prohlídky Znojma máte v tuto chvíli za sebou. Pokud jste zatím nestihli oběd, doporučuji si ho dát teď, eventuálně v jedné z restaurací u řeky pod hradem. Po cestě k Louckému klášteru a v jeho blízkosti moc dobrých příležitostí nepotkáte. Dál vás pošlu na kratičké toulky Úvozem a kouzelným Starým městem, kolem sochy Anděla, k epickému chrámu sv. Mikuláše naproti hradu.
Bonusový tip
Bývalou varnu pivovaru využilo město Znojmo spolu s Národním zemědělským muzeem k expozici pivovarnictví propojenou s infocentrem na Hradební ulici. Není to nic velkého, ale fajnšmekři si mohou prostudovat zařízení výrobce Škoda z roku 1930. Ti nejmenší se zabaví v dětském koutku.
Dobré vědět
Prohlídka s průvodcem trvá asi 40 minut, obvykle probíhá v 16:00 a zaplatíte za ni 80 Kč/snížené 60 Kč/rodinné 210 Kč. Volná prohlídka s informačními cedulemi 50 Kč/35 Kč/120 Kč.
Otevírací doba
denně 9:00–12:00 12:45–17:00
*poslední vstup 16:00
Staré město, Sv. Mikuláš a vinice
Staré město
Mezi přemyslovským hradem a velkolepým chrámem sv. Mikuláše se v rokli tísní přes dvě desítky stavení propojených spletencem uliček. Co dnes vypadá jako exkluzivní čtvrť s tím nejúchvatnějším výhledem, bývalo ve středověku domovem chudiny a společensky vyloučených povolání.
Ačkoliv se vám možná nebude chtít sejít do „Jámy“, jen abyste se záhy škrábali zpět do kopečka ke kostelu, nenechte si toto romantické zákoutí ujít. Na chvíli se v něm ztraťte a narazíte na bujné zahrady, stinná odpočívadla a sochu stařičkého anděla v životní velikosti.
Kostel sv. Mikuláše
Na skalním výběžku protilehlém hradu nechali románský kostel zasvěcený sv. Mikuláši postavit již první zdejší Přemyslovci na počátku 12. století. Přemysl Otakar I. dal chrám zvětšit při povýšení města na královské, ovšem po ničivém požáru musela v roce 1338 konstrukce začít nanovo, tentokrát v raně gotickém stylu. Hlavní práce skončily až v první polovině 16. století.
Uvnitř kostela se skrývá mnoho pokladů středověkého a barokního umění. Patří mezi ně nástěnné malby, oltáře, sochy a neobyčejná barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule.
Zvláštností je, že mezi lety 1569 a 1619 prostory sdíleli katolíci s protestanty, což vyvolávalo problémy, a tak protestanti zabrali chrám pro sebe. Nicméně pouze do porážky na Bílé hoře, od té doby jde o výhradně římskokatolický svatostánek. Jeho dveře by měly být otevřeny denně.
Kaple sv. Václava
Vedle impozantního sv. Mikuláše dvojkaple sv. Václava trochu zapadá, přitom se počítá mezi nejvýznamnější památky Znojma. Budova jak kdyby rostla přímo z kraje srázu, díky čemuž se z jejího ochozu naskytuje jeden z nejhezčích pohledů na protější hrad a přehradu pod ním.
Stavbu sponzorovala bohatá měšťanka Kateřina z Bučic někdy před rokem 1521. První přišlo na svět mohutnější spodní patro zasvěcené sv. Martinovi, následovala horní kaple zasvěcená sv. Anně a Kateřině s jedinou pozdně gotickou krouženou klenbou na Moravě. Název „Svatováclavská“ vychází z gotické plastiky sv. Václava na vstupním průčelí.
V 19. století patřila kaple evangelické církvi, v druhé polovině 20. století ji město propůjčilo církvi pravoslavné. Nyní hostí umělecké výstavy a koncerty. Otevírací doba se zdá nepravidelná, na ochoz se však postranními vrátky dostanete téměř vždy.
Karolininy sady s Rajskou zahradou
Ve svahu pod sv. Mikulášem se rozprostírá terasovitý park spojující střed města s nábřežím Dyje. Iniciativa k jeho zřízení vznikla na počátku 19. století, kdy bohatší občané zatoužili po rekreačním prostoru blízko centra. Hradby pod náměstím sv. Mikuláše byly prolomeny a úbočí pahorku zkultivováno. V dalších desetiletích přibyly ještě vyhlídky a altánky. Jméno nová brána i sady dostaly po rakouské císařovně Karolině Augustě Bavorské, jež poctila Znojmo svou návštěvou v roce 1824.
Rajská zahrada zaujala místo zrušených středověkých vinohradů v roce 1875. Avšak réva se sem nedávno vrátila. Představují se zde charakteristické odrůdy regionu a vína z nich lze rovnou i okusit v pavilonku vinařství Lahofer.
Dobré vědět
Degustační altánek sezónu 2024 ukončil, otevřen bude zase v létě. Znamenitá vína Lahofer můžete ochutnat v Enotéce a v jejich sídle v Dobšicích.
- Karolininými sady sejděte k řece, která vás po půl hodině pohodové chůze dovede k Louckému klášteru.
Bonusový tip
V bývalé budově vodárny z roku 1878, našlo domov téměř 5 tisíc exponátů od automobilů, kol, traktorů, parních strojů a motorů po kočárky, hračky, nářadí a řidičské průkazy. Soukromé muzeum nadchne nejen milovníky veteránů, ale i děti.
Dobré vědět
Vstupné 150 Kč/děti 100 Kč/důchodci 120 Kč.
Otevírací doba
březen, květen, říjen: úterý–neděle 9:00–17:00|červen–září: denně 9:00–17:00|listopad–únor: víkendy 9:00–17:00 (nebo dle dohody)
* Vánoční svátky a Nový rok zavřeno, Velikonoční pondělí 12:00–17:00
Podél řeky k Louckému klášteru
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava
Na místě dnešního kostela v Louce stávala patrně už od poloviny 11. století románská kaple. Právě u ní v roce 1190 ustanovil kníže Konrád Ota s matkou premonstrátský klášter. Ze staré basiliky zbylo málo, jelikož byla spolu s klášterem zničena při husitských válkách. Dnešní vzhled svatostánek získal v druhé polovině 17. století, je tedy převážně barokní s prvky všech předchozích slohů.
Dobré vědět
Asi hodinovou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava zajišťuje přilehlé turistické informační centrum Louka. Cena 100 Kč/snížené 70 Kč/rodinné 170 Kč.
Časy prohlídek
listopad–duben: pondělí–pátek 11:00, 13:00, 15:00, víkendy a svátky 11:30, 14:00|
květen–říjen: po, út, čt, víkendy 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, st 11:00, 13:00, 15:00, pá 11:00, 13:00, 17:00
*Časy se mohou lišit podle církevních obřadů
Loucký klášter
Jak jsem již zmínila, klášter premonstrátů v Louce založil velmi zbožný kníže Konrád II. ve víře, že takovým činem spasí sebe i své předky. Též další knížata a panovníci si klášter oblíbili, získal tudíž množství výsad a majetku. Po staletí patřil mezi nejvýznamnější ve střední Evropě a největší na našem území.
Nevýhodou komplexu však bylo jeho umístění mimo bezpečné hradby města, navíc u důležité cesty do Vídně. Vypleněn byl během husitských válek, Švédy za války třicetileté a v roce 1742 jej obsadili Prusové při bojích o Slezsko.
Ani tento dramatický vývoj nezabránil ambicióznímu projektu v první polovině 18. století. Architekt J. L. Hildebrant měl vizi nového Šalamounova chrámu a naplánoval grandiózní čtyřkřídlý konvent s kostelem. Z tohoto megalomanského barokního díla se stihla postavit jen polovina, přesto působí naprosto ohromujícím dojmem.
Roku 1784 byl klášter v Louce císařem Josefem II. v rámci reforem zrušen a budova sloužila jako kasárna až do roku 1990. Údržba takového kolosu se ovšem stala příliš nákladnou, a tak stát momentálně hledá pro objekt nové využití. Malou část si pronajímá společnost Znovín Znojmo a umožňuje tak její návštěvu.
Dobré vědět
Dvouhodinová prohlídka kláštera s průvodcem stojí 150 Kč (zahrnuje 6 vzorků vín a sklenku příp. lahvičku domů)/děti 60 Kč.
Časy prohlídek
červen–září: denně 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
Otevírací doba Návštěvnického centra s vinným barem
červen–září: denně 9:00–18:00|mimo sezónu: na základě objednávky
- Louckým klášterem končí moje túra po nejzajímavějších památkách Znojma. Jako odměna nakonec se nabízí nejen degustace vína v Návštěvnickém centru Znovína, hned naproti němu naleznete také prodejnu se stáčeným vínem a sýry, vedle pak obchůdek s kvalitními plody a výrobky farmy U Tří dubů, z těch si snadno sestavíte výbornou svačinku. Při odpočinku můžete pozorovat „hroznovou kozu“.
Naše skupinka si zvolila návrat pěšky po druhém břehu řeky s pauzou v neformální restauraci U Aipldauerů. Večer jsme zakončili v Enotéce, protože jednou nestačí. Máte-li však chození dost, mrkněte na dopravu.
Bonusový tip
Hned u kláštera leží Městská plovárna Louka, která bude pro ty nejmenší dost možná vrcholem návštěvy Znojma.
Dobré vědět
Letos už plovárna svůj provoz ukončila. Informace na příští rok hlídejte zde.
Doprava
Od Louckého kláštera si lze cestu zpět do centra zkrátit autobusem. Spousta jich z těchto míst jezdí na znojemské autobusové nádraží. Linka 802 ze zastávky „Melkusova, plavecký bazén“ nebo mnoho dalších ze zastávky „Vídeňská, u školy“. Linky 804 a 803 vás dovezou trochu blíž Hornímu náměstí na „Náměstí Komenského“.
Den 3. Hradiště a Národní park Podyjí
Poslední den bude velmi uvolněný. Přeci jen, jestli jste následovali má doporučení, co dělat v centru Znojma, budete už tak plní zážitků a nových informací. Proto jsem za hlavní hvězdu závěru výletu zvolila relaxační vycházku do přírody národního parku Podyjí.
Výchozím bodem je část města zvaná Hradiště. Zajet tam můžete buď autem a zaparkovat zdarma v ulici Křížovnická, autobusem 801 či 817 na zastávku „Hradiště, sýpka“ nebo pěšky přes Gránické údolí (viz. Bonusové tipy).
Hradiště
Pahorek na pravém břehu Gránického údolí lidé zabydleli již v pozdní době kamenné a od té doby se sídliště rozvíjelo. První hradby tu vyrostly někdy v pozdní době bronzové a vrcholu pevnost dosáhla za Velké Moravy. Tehdy, v 9. století, se hradiště dočkalo masivního zvětšení a řadilo se tak k největším velkomoravským hradům vůbec. Není divu, že se tato zašlá sláva promítla do názvu.
Opevnění kolem roku 906 padlo za oběť Maďarům, navzdory tomu lidé zůstali a o své výhradní postavení Hradiště přišlo až když se Konrád I. se synem rozhodli zbudovat hrad na příhodnější straně rokle. Poté ještě dlouho plnilo funkci náboženského centra, dokud s povýšením Znojma na královské město nenabyl na významu chrám sv. Mikuláše. Hradiště totiž k městu oficiálně nepatřilo.
Král Václav I. osadu věnoval řádu Křížovníků s červenou hvězdou, jenž založila jeho sestra Anežka Česká. Bratrstvo zde působilo až do roku 1950, kdy byl řád zrušen a řeholníci internováni.
Dnes můžete v areálu bývalého proboštství vyzkoušet svoji fantazii při pohledu na vyznačené základy stavby, již někteří archeologové považují za zůstatek velkomoravského kostela.
Kostel sv. Hippolyta
Na místě nepřehlédnutelného kostela sv. Hippolyta stála původně rotunda, jíž vědci donedávna považovali za jednu z nejstarších církevních staveb u nás. Novější výzkumy ji však datují podobně jako rotundu sv. Kateřiny ve Znojmě.
Jelikož bylo Hradiště několikrát drancováno během různých válek, nahradil pod správou Křížovníků zničenou rotundu románský kostel, který v 18. století získal svůj konečný barokně-klasicistní vzhled. Jeho důležitost se na dlouhá léta promítla i ve jméně okolní vesnice „Hradiště sv. Hippolyta“. Uvnitř by stála za vidění impozantní freska Nalezení sv. Kříže, pokud ale vím, kostel je bohužel dočasně uzavřen.
Muzeum Velké Moravy
Nadační fond sv. Hipolyta spolu s Katedrou historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity pracují na stále se rozvíjejícím skanzenu a muzeu Velké Moravy. Na zahradě vytvořili věrnou repliku zemnice, muzejní expozice pak představuje místní historii s důrazem na časy největší slávy Hradiště, to znamená 8. až 10. století.
Dobré vědět
Vybrat si můžete mezi excelentní komentovanou prohlídkou za 150 Kč/snížené 80 Kč a samostatnou prohlídkou s tištěným průvodcem za 100 Kč/snížené 75 Kč.
Otevírací doba
květen–září: denně 9:00–12:00 13:00–17:00
Vyhlídka Králův stolec
Od Muzea Velké Moravy sledujte asi 3,5 km zelenou turistickou trasu po vrcholku kaňonu Dyje až ke známé vyhlídce Králův stolec. I když od Mašovického lomu vede zhruba o kilometr kratší pěšina, tady myslím platí „cesta je cíl“. Z uhrančivých výhledů na meandry řeky a znojemskou přehradu s městem v dáli nespustíte oči. A dávejte pozor, máte velkou šanci spatřit kriticky ohroženou ještěrku zelenou.
Jméno vyhlídky nad řekou prý odkazuje na to, že zde roku 1638 polský král Jan III. Sobieski sledoval přechod svého vojska přes Dyji, když chvátal na pomoc Osmany okupované Vídni.
Bonusové tipy
Naučná stezka S mlokem Gránickým údolím
Naučnou stezku s mlokem Hugem si mohou rodiny s dětmi projít buď místo vycházky na Králův stolec nebo jako rozcvičku na kterou se dá navázat křížovou cestou na Hradiště. Začíná u přehrady nedaleko Muzea motorismu.
Během 2,4 km procházky nenáročným terénem se vzděláte u sedmi informačních panelů doplněných aktivitami a dřevěnými sochami zvířátek (a houby). Hned v úvodu k cinknutí vybízí malá zvonička, kousek od ní se jistě na chvíli zastavíte na přírodním hřišti. Klidně doražte i s kolem.
Křížová cesta ke kostelu sv. Antonína Peduánského
Ze stejného bodu jako NS S mlokem se dostanete i na počátek křížové cesty ke kostelu sv. Antonína Peduánského. Cesty se dělí u třetí lávky, kde se dáte přes potok a pak do kopce po kapličkách. V cíli se před vámi otevře skvostné panorama se sv. Mikulášem. Kostel sv. Hippolyta a muzeum jsou odsud za rohem.
Mašovický lom
Jak jsem zmínila, na vyhlídku Králův stolec se dá dostat i z vesnice Mašovice. V letním horku sem turisty vábí lom s chladnou, čistou vodou. Jelikož v okolí dolu našla domov celá řada vzácných zvířat i rostlin, zapsal se na seznam přírodních památek. I přes snahu vstup regulovat tam v koupací sezóně bývá hlava na hlavě.
Dobré vědět
Vstupné se platí buď za 1 hodinu (45 Kč), 3 hodiny (65 Kč) či celý den (85 Kč), plus parkovné 30 Kč/50 Kč/85 Kč. Toto platí pouze od června do půlky září mezi 9:00 a 19:00 h, jinak je vstup do lomu zdarma.
Vinařství Lahofer
Finální tip na cestu domů. Jedete-li autem směr Brno, stavte se na chvilku ve vinařství Lahofer. Jejich sídlo ve vinici U Hájku v Dobšicích vám vyrazí dech. Atraktivní moderní budova s letním amfiteátrem a vyhlídkovou terasou napodobuje zvlněné řádky vinohradů.
Pro skupinky nad 8 osob lze objednat řízenou degustaci, jinak se můžete občerstvit v kavárně nebo nakoupit výtečné víno ve firemní prodejně. V sezóně vinařství pořádá spoustu koncertů, což musí být ohromný zážitek.
Dobré vědět
Otevírací doba kavárny a LAHOtéky
pondělí–středa, neděle 9:00–18:00|čtvrtek 9:00–20:00|pátek–sobota 9:00–22:00
Jak ušetřit
Tím končí mé rady k tomu, jak stihnout to nejlepší ze Znojma ve 3 dnech. Ale ještě momentík, nemohu vás nechat odejít bez pár užitečných informací o tom, jak ušetřit na vstupném.
Když při kupování vstupenek do jednoho z objektů Jihomoravského muzea ve Znojmě (Jihomoravské muzeum ve Znojmě, Minoritský klášter Znojmo, Zřícenina hradu Cornštejn, Znojemský hrad, Rotunda sv. Kateřiny, Památník Prokopa Diviše) předložíte jednorázovou anebo předplatní jízdenku IDS JMK, získáte slevu 20%, a to i ze sníženého vstupného.
Rodiny s dětmi se mohou zdarma registrovat do programu Rodinné pasy a získat slevu 50%.
Slevy v Jihomoravském kraji včetně Znojma zajišťuje také mojakarta, kterou obdržíte, pokud se zaregistrujete předem a ubytujete alespoň na 2 noci v jednom z partnerských zařízení.
Závěr a mapa
Patříte k dobrodružnějším nebo sportovně založeným povahám a chtěli byste tento itinerář obohatit o více pohybu? Mrkněte na tyto stránky o cyklistice kolem Znojma. Milovníci vody se zase mohou inspirovat na stránkách Vodáckého centra Znojmo, kde se vám postarají o výbavu i dopravu a poskytnou informace o etapách sjezdu Dyje.
Nevadí-li vám davy, naplánujte si svou cestu na jeden z věhlasných znojemských festivalů. Ten největší je jednoznačně Znojemské historické vinobraní, nejbližší ročník se koná 12.–14.9. 2025. Později ten měsíc sem dorazí cykloturistická akce Tour de burčák a nakonec Burčákfest. Data na příští rok ještě nejsou známa, ale patrně předposlední a poslední víkend v září. Znojmo samozřejmě není jen o víně, Slavnosti okurek se tradičně konají na začátku srpna a můžete se těšit na ochutnávky, soutěž o nejlepší nakládačky a kulturní program doprovázený živou hudbou. Kalendář nejen těchto akcí najdete na stránkách Znojemské Besedy a regionu.
Na závěr vám přeji, abyste si svůj pobyt ve Znojmě řádně užili a doufám, že vám k tomu můj článek alespoň trochu pomůže!
Pro lepší přehled přidávám odkaz na svou Google mapu, kde jsem vyznačila nejen všechna zmíněná místa, ale i stanice autobusů a sem tam nějakou restauraci!
Pokud vám tento článek pomohl a měli byste chuť mě podpořit, můžete mi koupit kafčo, které mě pohání při psaní i na cestách. Tisíceré díky!
Moc ráda budu, když mi napíšete svoje připomínky, oblíbená místa, dotazy, zkušenosti i aktuality do komentářů, na e-mail sarka@sharkadventurin.cz nebo pomocí formuláře.